21:00

‘SOUND OF METAL’, CZYLI FILM O…

Ruben (Riz Ahmed) jest perkusistą, który wraz ze swoją dziewczyną Lou (Olivia Cooke) gra w zespole. Para koncertuje, promując swoją muzykę i goniąc za marzeniami. Pewnego dnia chłopak przestaje słyszeć. Jak wpłynie to na losy pary i zespołu? A co ważniejsze, o czym właściwie jest film Sound of metal?

Bardzo mało brakowało, a odbiłabym się od tego filmu przez swoje przekonania i założenia na jego temat. Bo, ok wiedziałam, że jest to historia głuchnącego perkusisty. Spodziewałam się więc wątków muzycznych, z tyłu głowy mając Whiplash, za którym nie przepadam (albo raczej nie jestem fanką puent w filmach, które tworzy Damien Chazelle). Na szczęście już na początku seansu zorientowałam się, że Sound of metal będzie filmem innym niż myślałam i innym, niż większość filmów trafiających do mainstreamu. Porzuciłam więc wszystkie oczekiwania i dałam się wciągnąć opowieści.NIESAMOWITY ŚWIAT DŹWIĘKÓW I ICH BRAKURuben gwałtownie traci słuch. W jednej chwili występuje ze swoim zespołem, w kolejnej jest głuchy. A my, widzowie, głuchniemy wraz z nim.


Nie mam pojęcia, jak to jest nie słyszeć. Nie wiem i mam nadzieję, że nigdy się nie dowiem. Twórcy przedstawili jednak problem tak wiarygodnie, że trudno nie uwierzyć w to, że właśnie w taki sposób mogą odbierać świat osoby niesłyszące czy tracące słuch.


Wraz z bohaterem zostajemy wrzuceni do dźwiękoszczelnego pudełka, z którego na nowo musimy się nauczyć czytać świat. Paradoksalnie dźwięk jest jednym z najważniejszych technicznych elementów tego filmu, bo to, jak został on nagrany i przekazany, ma zasadniczy wpływa na odbiór całości.


Bardzo ciekawi mnie opinia osób, które faktycznie przeszły coś podobnego i mogą się odnieść do tych doświadczeń, równocześnie nie jestem pewna czy to w ogóle możliwe. Co prawda czytałam już kilka wypowiedzi osób głuchych, które uznały Sound of Metal za jeden z najważniejszych dla siebie filmów, ale bardzo chętnie przeczytałabym szerszą wypowiedź, albo porozmawiała z osobą, która przeżyła coś podobnego, żeby dowiedzieć się, czy film jest równie przekonujący dla osoby, która nie słyszy.BARWNA RZECZYWISTOŚĆ GŁUCHYCHRuben rozpoczyna więc nowe życie, w którym musi się nauczyć funkcjonować w zupełnie nieznanym dla siebie świecie bez dźwięków. Tym samym poznaje od wewnątrz społeczność osób niesłyszących.


W filmie wystąpiły osoby, które faktycznie nie słyszą, dzięki czemu na ekranie możemy obserwować realną kulturę głuchych. I… jejku, jakie to jest piękne. Dynamika rozmów i całej komunikacji w języku migowym, to w moim odczuciu wyższy poziom komunikacji, w ogóle. Język migowy jest na pierwszym miejscu mojej prywatnej listy języków, których chcę się nauczyć, ale szczerze mówiąc, nie wiem, czy dam radę kiedyś to zrobić. Miga się całym sobą i (być może to tylko moje złudzenie) podczas takiej formy komunikacji o wiele trudniej ukrywać emocje czy nie być szczerym. A to mogłoby stanowić wyzwanie, bo czasem mam wrażenie, że w świecie tradycyjnej komunikacji często więcej przed sobą ukrywamy, niż faktycznie sobie przekazujemy.


Sceny terapii, zabaw czy w końcu rozmów podczas obiadu bezcenne. Mimo tego, że jako widzowie nie zawsze wiemy, o czym się mówi w danym momencie, to z łatwością możemy to poczuć.


Nie chcę w żaden sposób romantyzować bycia głuchym, po prostu dla mnie, jako osoby z zewnątrz, rodzaj komunikacji, jakim jest posługiwanie się językiem migowym, wydaje się fascynujący. Brak słuchu czy ograniczenia związane ze słyszeniem, z pewnością są ogromnym utrudnieniem, kiedy żyje się w świecie, w którym większość ludzi słyszy i nie chcę tego w żaden sposób bagatelizować czy umniejszać. Niemniej – uwielbiam patrzeć na komunikację w języku migowym.MIŁOŚĆ INNA, NIŻ OCZEKUJESZ


Najbardziej zaskakujący okazał się dla mnie wątek romantyczny. Związek Rubena i Lou nie należy do łatwych. Oboje mają za sobą trudną przeszłość, łączącą się z uzależnieniami czy zaburzeniami nastroju. Wspólnie mierzą się ze swoimi demonami, wzajemnie wspierając.


Nie jest to ostatecznie relacja, w której chodzi o wspólne cele i przyszłość. Nie do końca. Bohaterowie dzięki byciu razem uczą się walczyć o siebie samych, żyć w zgodzie ze sobą i dla siebie. Nie na zasadzie ja dla ciebie, ty dla mnie, a ja dla siebie, ty dla siebie. Nie jest to egoistyczne, a ważne i potrzebne. Nie nauczyliby się dbać o samych siebie, gdyby nie byli parą.


Przewrotne? Nietypowe? Nie wiem, czy kiedykolwiek widziałam na ekranie tak mądrze przedstawioną relację romantyczną.O CZYM JEST FILM SOUND OF METAL?Czy film Sound of metal jest więc o głuchocie? Niespodziewanej konieczności rezygnacji z pasji i pracy? O miłości? O znaczeniu dźwięków w życiu codziennym?


Po części porusza każdy z tych wątków, jednak w moim odczuciu Sound of Metal to opowieść o zmianie. Zmianie gwałtownej, drastycznej, zmuszającej do zdefiniowania siebie i całego swojego życia na nowo.


To historia także o tym, że tożsamość to o wiele więcej niż nasza przeszłość, umiejętności, które mamy, czy nawet zmysły, którymi posługujemy się na co dzień. Bycie człowiekiem to coś więcej niż składowa wszystkich tych elementów, które nas tworzą. O wiele więcej. Ale to więcej trzeba przede wszystkim poczuć, żeby zrozumieć.


Seans Sound of Metal umożliwia przejście tej trudnej i pięknej drogi. Wraz z Rubenem mamy szansę zdefiniować siebie na nowo i poszukać wspólnie istoty człowieczeństwa.


Sound of Metal to kino wielkie, choć kameralne. Zagrane i nakręcone tak wiarygodnie, że momentami sprawia wrażenie relacji dokumentalnej.


Proszę o więcej takich filmów. Dzielcie się swoimi opiniami, a jeśli jeszcze nie oglądaliście, to koniecznie to zróbcie. Naprawdę warto. Film jest dostępny aktualnie na wielu platformach VOD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Skrzypek z poddasza , Blogger