19:51

W przerwach między obżarstwem a lenistwem… Kulturalne święta.

Jak zwykle w ostatniej chwili – jestem. Ale taki już urok przedświątecznego rozgardiaszu, nie da się wszystkiego przewidzieć. Miało powstać kilka wpisów, ostateczne będzie jeden.

Co robić jak wszystkie potrawy się przejedzą a głowa będzie pękała od kolęd? To dobry moment na odrobinę kultury. Oczywiście kultury bożonarodzeniowej ;)

Źródło: www.radio.bialystok.pl

Do poczytania…

Balsam dla Duszy to bardzo ciekawa seria książek na każdą okazję. Kilka lat temu ukazał się także Balsam dla Duszy na Boże Narodzenie. Jest to zbiór kilkudziesięciu krótkich opowiadań świątecznych. Jedne śmieszą, inne poruszają. Jeśli czujecie niedosyt świątecznych emocji polecam zajrzeć do tej książki.

Źródło: www.empik.com

Brakuje Wam świątecznej inspiracji? Koniecznie sięgnijcie po książkę Musierowicz na Gwiazdkę. Można tam znaleźć przepisy, ciekawostki, pomysły na ozdoby świąteczne… Kto zna powieści Małgorzaty Musierowicz ten wie, że warto.

Źródło: www.merlin.pl


Biblia – myślę, że każdy kojarzy tytuł ;) Święta Bożego Narodzenia mocno weszły do popkultury i są obchodzone przez większość społeczeństwa, nie tylko osoby wierzące. Tym bardziej myślę, że warto poszukać fragmentów dotyczących Bożego Narodzenia, żeby przypomnieć sobie z jakiej okazji świętujemy.

Do posłuchania…

Pewnie każdy ma swoje ulubione utwory świąteczne, dlatego napisze o moich (może nie do końca typowych) świątecznych propozycjach muzycznych.

Święty spokój Mikołajów, czyli 12 dań na świąteczny stół – płyta bez której nie wyobrażam sobie świąt. Niestety jest ona praktyczne nie do zdobycia, był to dodatek do nieistniejącego już magazynu Machina. Być może poszczególne utwory są gdzieś w sieci, warto posłuchać jeśli na nie traficie. Nie nastawiajcie się tylko na klasyczne kolędy – Święty spokój… to  naprawdę jazda bez trzymanki.

Źródło: www.discogs.com

A Very She & Him Christmas kompilacja utworów świątecznych wykonana przez duet She&Him. Bardzo klimatyczne covery znanych utworów w starym stylu.


Made In Heaven – ostatni studyjny album Queen, wydany po śmierci Freddiego. Jest on utrzymany w świąteczno-zimowym klimacie. Poza tym jeśli ktoś nie słuchał, to świetna okazja, żeby to nadrobić.

Do oglądania…

Co do filmów naprawdę ciężko się zdecydować bo jest ich mnóstwo. A w okresie świątecznym wystarczy włączyć telewizor i niemalże na każdym kanale można coś znaleźć. Kevin sam w domu nigdy nie należał do moich tradycji świątecznych, dlatego mam kilka innych propozycji.

To właśnie miłość (Love Actually) to dla mnie obowiązkowa pozycja filmowa na święta. Myślę, że każdy powinien zobaczyć ten film, nawet jeśli nie lubi komedii romantycznych. Reżyser Richard Curtis jest moim zdaniem królem brytyjskich filmów tego gatunku. Najczęściej pisze on scenariusze, ale kilka filmów także wyreżyserował. Nie są to puste historie, ale naprawdę bardzo pozytywne, wzruszające filmy.Kraina Lodu (Frozen) – animacja, która podbija serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Ogromny sukces komercyjny i nie ma się co dziwić – film jest naprawdę świetny. Może nie jest to opowieść świąteczna, ale zimowa. A zimy w te święta zdecydowanie brakuje.Jeśli ktoś w natłoku świątecznych spraw nie ma zbyt wiele czasu, to może obejrzeć film krótkometrażowy na przykład Pada Shrek (Shrek the Halls).
Jedzenie jedzeniem, prezenty prezentami, kultura kulturą. Nie zapomnijcie o tym co w świętach najważniejsze – miłość i spędzanie czasu z najbliższymi osobami. Nie dajcie się zwariować, drogie prezenty i najlepsze potrawy nie zastąpią czasu, który możemy komuś podarować. Udanych i niezapomnianych świąt dla Was wszystkich J


Zostań ze mną na dłużej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Skrzypek z poddasza , Blogger